Solution:

Let U be the set of total people who attended the company meeting.

Let S and E represent the sets of people who were stockholders and employees of the company, respectively.

According to the question,
n(U) = 100%
n(S) = 62%
n(E) = 47%
n(S \cup E)^c = 0

To find: n_o(S) = ?


Using formulae,
n(U) = n(S) + n(E) - n(S \cap E)

or, 100% = 62% + 47% - n(S \cap E)

or, 100% = 109% - n(S \cap E)

or, n(S \cap E) = 109% - 100%

\therefore n(S \cap E) = 9%


And,
n_o(S) = n(S) - n(S \cap E)

= 62% - 9%

= 53%

Hence, the required percentage of stockholders who were not employees is 53%.

#SciPiPupil