Answer: n(U) = 400

Solution:

Let U be the set of total students appeared in the examination.

Let S and E be the sets of students who got grade 'A' in Science and English, respectively.

Given,
n(U) = 100%
n_o(S) = 45%
n_o(E) = 25%
n(\overline{A \cup B}) = 5%
n(E) = 200


Using formula,
n(U) = n_o(S) + n_o(E) + n(S \cap E) + n(\overline{S \cup E})

or, 100% = 45% + 25% + n(S \cap E) + 5%

or, 100% = 75% + n(S \cap E)

or, n(S \cap E) = 25%


And,
n(E) = n_o(E) + n(S \cap E)

or, n(E) = 25% + 25%

\therefore n(E) = 50%


Also,
n(E) = 200

or, 50 of n(U) = 200

\therefore n(U) = 400


Hence, the required total number of students who appeared in the examination and were surveyed is 400.


#SciPiPupil