1. Draw a Venn-diagram to illustrate the above information.
  2. Find the number of people participated in the survey.
  3. Find the number of people who liked only one type of movies.

Answer: (i) - , (ii) 3000 and (iii) 1860

Solution:

Let U be the set of total people surveyed.

Let C and A be the sets of people who liked comedy movies and action movies, respectively.

Given,
n(U) = 100%
n(C) = 65%
n(A) = 63%
n(C \cap A) = 33%
n(\overline{C \cup A}) = 150

Using formula,
n(U) = n(C) + n(A) - n(C \cap A) + n(\overline{C \cup A})

or, 100% = 65% + 63% - 33% + n(\overline{C \cup A})

$or, n(\overline{C \cup A}) = 100% - 95%

\therefore n(\overline{C \cup A}) = 5%


We know,
n(\overline{C \cup A}) = 150

or, 5% of n(U) = 150

or, \frac{5}{100} × n(U) = 150

or, n(U) = \frac{150×100}{5}

\therefore n(U) = 3000


Now,
n_o(A) + n_o(C) = n(A) + n(B) - 2 n(C \cap A)

= 65% + 63% - 2×33

= 65% + 63% - 66%

= 62%

= 62% of n(U)

= \frac{62}{100} × 3000

= 62 × 30

= 1920


Hence, the required total number of people surveyed was 3000 and 1920 people of them liked only one type of movies.


Explanation:
People who liked only one type of movies is the sum of people who liked either only Comedian Movies or Action movies. So, we added n_o(C) and n_o(A).

#SciPiPupil